ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 4 SIBIU - O ŞCOALĂ CU RENUME

Când spunem Strada Spartacus, spunem Şcoala Gimnazială Nr. 4, din Cartierul Trei Stejari, un cartier rezidenţial la cinci minute de centrul oraşului Sibiu.

Aici funcţionează şcoala în care, pe parcursul anilor s-au format generaţii şi generaţii de elevi, de intelectuali de seamă.

Şcoala a fost modernizată în permanenţă, ajungând astăzi să dispună de 2 corpuri de clădire, în care funcţionează învăţământul preşcolar, primar şi gimnazial, având  26 săli de clasă, 2 laboratoare (fizică-chimie şi biologie), un cabinet de informatică, unul de psihologie, bibliotecă, o sală de sport, un cabinet stomatologic, un cabinet medical, etc.

În cele 34 de clase sunt cuprinşi 920 de preşcolari şi  elevi, la cele doua secţii – română şi germană maternă.

Condiţiile bune de învăţare se datoreză celor 50 de cadre didactice cu experienţă, precum şi bazei materiale a şcolii (Internet, calculatoare de ultima generatie, table magnetice in clase,  imprimante, retroproiectoare, videoproiectoare, flipchart, planşe, hărţi tematice, etc).

Şcoala noastră se distinge prin performanţele elevilor la olimpiadele şi concursurile şcolare, precum şi prin procentul de promovabilitate obţinut la examenele de Evaluare Naţională.

Existenţa secţiei germane şi a claselor de limba engleză – intensiv, precum şi a claselor primare cuprinse în programul “Şcoală după şcoală” ne determină să fim printre şcolile cele mai căutate din Sibiu..

Şcoala 4  Sibiu participă de mulţi ani la o serie de proiecte şi parteneriate naţionale şi internaţionale, dintre care amintim câteva din anul şcolar 2017-2018:

• Proiectul internaţional eTwinning Reflexions”, parteneri: Şcoala Gimnazială Nr. 4 Sibiu , Şcoala Generală Nr. 6 Iacob Mureşianu Braşov , Gymnazium J.A. Komenskeho A Statni Jazykova Skola Uhersky Brod, Czech Republic
  • Proiectul internaţional Obiceiuri și tradiții între trecut și viitor”, parteneri: Şcoala Generală Nr. 6 Iacob Mureşianu Braşov , College of Human Sciences and Education LSU, Baton Rouge, USA , Şcoala Gimnazială Nr. 4 Sibiu
  • Parteneriatul şcolar cu şcoala din Germania „Gesamtschule Brueggen”
  • Parteneriat şcolar cu şcoala privată „Schele Schule” din Berlin – Germania
  • Proiectul – Concurs județean interdisciplinar ‘’Geo – S.L.I.M.’’, parteneri: ISJ Sibiu, Direcția Silvică Sibiu, Biblioteca Astra Sibiu
  • Proiectul social “Voluntariatul – oportunitate de dezvoltare personală ”, proiect inclus în CAEJ litera B, poziţia 41, parteneri: Şcoala Gimnazială Nr. 4 Sibiu, Şcoala Gimnazială “Aurel Decei” Gura Râului, Liceul de Artă Sibiu, Şcoala Gimnazială Marpod, Colegiul Tehnic Energetic Sibiu, Colegiul Economic “George Bariţiu” Sibiu, ISJ Sibiu
  • Programul de încurajare a consumului de lactate, de fructe și legume în școli, “Programul pentru școli al României”, organizat de Consiliul Județean Sibiu și ISJ Sibiu
  • Proiectul „ Școală după școală
  • Proiectul ” Regatul sălbatic”, proiect al Asociației The European Nature Trust, în vederea realizării unei educații ecologice a elevilor- octombrie 2017
  • Proiectul “Stop Bulling
  • Proiectul “Dinţişorii sănătoşi
  • Proiectul “De-a arhitectura

Elevilor şi personalului şcolii li se asigură un climat de siguranţă, datorită existenţei sistemului  video de înregistrare a eventualelor incidente, sistem legat la o firmă de pază şi protecţie.

Uşile şcolii noastre sunt deschise pentru toţi cei care au nevoie de educaţie, propunându-şi să dezvolte un mediu favorabil învăţării, bazat pe valori morale pozitive în care fiecare individ să beneficieze de şanse egale de dezvoltare, atât ca persoană cât şi ca personalitate.